Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie sprzedawców
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Węgiel kamienny

To najchętniej kupowany przez Polaków opał do ogrzewania domów. W sprzedaży jest kilka różnych form węgla: orzech, groszek, kostka i orzecho-kostka. Produkt jest sprzedawany luzem lub w workach. Orzech - w składach opału można się spotkać z oznaczeniem I i II. Orzech I cechuje się granulacją na poziomie od 50 do 120 mm. Przeznaczony jest do ogrzewania budynków za pomocą różnych instalacji kotłowych. Orzech II to ziarna o wymiarze od 25 do 50 mm. Ma bardzo dobre właściwości spalania, dlatego jest polecany do ogrzewania domów jednorodzinnych. Groszek – to paliwo stałe spełnia wymagania większości instalacji kotłowych. Jego granulacja mieści się w przedziale od 16 do 31,5 mm lub od 24 do 40 mm. Kostka – ta frakcja węgla wyróżnia się najgrubszym ziarnem – powyżej 120 mm. Cechuje się wysokimi właściwościami procesu spalania, polecany do stosowania w gospodarstwach domowych. Orzecho-kostka – to węgiel kamienny, którego uziarnienie wynosi od 50 do 300 mm. To pośredni materiał grzewczy pomiędzy orzechem I a kostką.

Dlaczego węgiel kamienny?

  • łatwo dostępny
  • stosunkowo tani

Kamienny czy brunatny?

Do ogrzewania domów najczęściej wybierany jest węgiel kamienny. Jest twardy, wyraźnie czarny i ma sięgającą 75-90% zawartość czystego węgla, co oznacza większą kaloryczność (17-32 MJ/kg). Węgiel brunatny z kolei ma sporo niższą wartość opałową (10-20 MJ/kg), chłonie wodę, jest kruchy oraz ma większą zawartość popiołu. Stosowany głównie w energetyce przemysłowej.

Na co zwrócić uwagę kupując węgiel?

  1. 1. Wartość opałowa
    Inne określenie to kaloryczność. To jeden z najważniejszych parametrów węgla, dzięki któremu można określić energetyczną wydajność opału.
  2. Określa zdolność opału do tworzenia koksowych spieków, co ma wpływ na sprawność pracy kotła retortowego. Im wyższy wskaźnik RI tym, gorzej. Wartość ta powinna mieścić się w przedziale 0-30.
  3. Świadczy o poziomie szkodliwości spalin na środowiska naturalnego. Jeśli zawartość siarki jest duża to może to prowadzić do powstania chemicznych związków, które razem z wodną parą tworzą groźny dla środowiska oraz kotła (korozja) kwas siarkowy.
  4. Ten parametr daje odpowiedź na pytanie, ile w procesie spalania otrzymamy popiołu. Im wyższa zawartość, tym częściej trzeba będzie czyścić popielnik.
  5. Określa zawartość wody w węglu. Wilgotność ma spory wpływ na parametry jakościowe opału.

Węgiel kamienny

Ekogroszek

Miał

Rozwiązanie ekologiczne
Wygoda użytkowania
Niska cena materiału grzewczego
Dla budynków słabo ocieplonych

Zalety:

dobre rozwiązanie dla domów słabo ocieplonych

niski koszt instalacji

atrakcyjna cena opału

brak problemów z dostępnością towaru

Wady:

szkodliwy dla środowiska

wymaga regularnego dosypywania

codzienne usuwanie popiołu

Średnia ocena: 5.00