Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie sprzedawców
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Miał

To bardzo popularne paliwo stałe, kupowane przez Polaków głównie z powodu jego atrakcyjnej, niskiej ceny. Jeśli jest zbyt suche mocno się pyli, może sprawiać sporo problemów palaczom i jest podatne na oszustwa – nieuczciwi sprzedawcy opału dodają do niego np. piasek. Tego rodzaj opałem można jednak dobrze ogrzać dom jednorodzinny i to bez większego obciążania środowiska naturalnego – wiele zależy od techniki palenia. Warto podkreślić, że miał to pełnoprawny rodzaj węgla – nie jest odpadem z produkcji węgla tak jak muł. Jest to jeden z kilku sortymentów węgla, który stanowi mniej więcej 90% urobku. Zawiera jednak więcej siarki, wilgoci i popiołu, co oczywiście oznacza wyższą emisję siarki i popiołu. Ten rodzaj opału nie podlega intensywnej przeróbce oraz oczyszczeniu, tak jak inne sortymenty węgla. Między innymi z tego powodu jest tańszy. Wiele także zależy od techniki palenia. Z badań wynika, że jeśli miał jest spalany w sposób prawidłowy to emituje mniej zanieczyszczeń.

Dlaczego miał węglowy?

  • Bardzo tani materiał opałowy
  • Łatwo dostępny

Miał czy ekomiał?

W sprzedaży jest również tzw. ekomiał. W porównaniu z zwykłym węglowym miałem zawiera mniejszą ilość popiołu, ma wyższą wartość opałową i jest oczywiście droższy. Sprzedawcy tego rodzaju materiału opałowego zapewnią, że jego jakość jest gwarantowana przez kopalnię. Jest to alternatywa dla droższego ekogroszku stosowanego w piecach z podajnikiem.

Na co zwrócić uwagę kupując miał?

  1. 1. Kaloryczność
    Wartość opałowa to jeden z najbardziej istotnych parametrów. Dzięki niemu wiemy, jaką opał ma wydajność energetyczną. W sprzedaży jest miał o różnej kaloryczności.
  2. To parametr określający w jakim stopniu opał ma zdolność do tworzenia spieków. Najlepiej, jeśli jest ona niższa niż 30 RI.
  3. Im wyższa zawartość siarki w opale, tym gorzej dla naszego środowiska naturalnego oraz pieca bowiem powstający kwas siarkowy powoduje jego korozję.
  4. Im wyższa zawartość popiołu w miale węglowym, tym częściej będzie trzeba usuwać popiół z kotła.
  5. Zawartość wody ma wpływ na proces spalania.

Miał

Ekogroszek

Węgiel kamienny

Rozwiązanie ekologiczne
Wygoda użytkowania
Niska cena materiału grzewczego
Dla budynków słabo ocieplonych

Zalety:

Bardzo tani materiał opałowy

Dobry wybór dla słabo ocieplonych domów

Wady:

Ma tendencję do sklejania

Narażony na oszustwa ze strony sprzedawcy (np. dodawanie piasku)

Duża zawartość siarki i popiołu

Przy wyborze miału węglowego należy zwrócić uwagę na jego cenę, która może być naprawdę różna. Do tego produkt jest dostępny o różnej kaloryczności. Ten drobnoziarnisty opał, jakim jest miał węglowy, jest przeznaczony dla pieców konwencjonalnych oraz kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym.

Średnia ocena: 5.00