Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie sprzedawców
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Pellet drzewny

Ten materiał opałowy ma formę niewielkich owalnych granulków, które powstają w wyniku sprasowania pod wpływem wysokiej temperatury zrębków drzewnych, trocin czy innych odpadów z tartaku. Produkt wysokiej jakości nie jest sklejany za pomocą żadnych związków chemicznych i związku z tym w trakcie jego spalania nie tworzą się substancje szkodliwe. Emisja dwutlenku węgla w przypadku tego rodzaju opału jest mocno ograniczona, dlatego też ogrzewanie pelletem jest uważane za ekologiczne.

Dlaczego warto wybrać pellet?

  • komfort użytkowania
  • czystość przechowywania
  • wysoka wartość energetyczna
  • ekologiczne pochodzenie
  • niska emisja CO2 podczas spalania

Na co zwrócić uwagę kupując pellet?

  1. 1. Skład
    Przed zakupem pelletu warto dokładnie przyjrzeć się jaki jest jego skład. Nie powinny się w nim znaleźć żadne niepotrzebne dodatki typu np. substancje klejące.
  2. Wilgotność tego materiału opałowego nie powinna przekraczać 8%. Wówczas takie paliwo cechuje się wysoką kalorycznością, co przekłada się na dostarczenie największej ilości ciepła w trakcie spalania. Ponadto zostaje niewielka ilość popiołu – zaledwie kilka kilogramów na tonę pelletu, który można stosować jako naturalny nawóz.
  3. To czy dany produkt posiada certyfikat jakości to jedna z ważniejszych informacji, którą należy brać po uwagę dokonując jego zakupu. Jeśli ten rodzaj opału posiada certyfikat to mamy pewność, że dana partia produktu przeszła kontrolę jakości, w trakcie której sprawdzono m.in. rozmiar granulek, wartość opałową czy wytrzymałość mechaniczną.
  4. Sposób przechowywania jest bardzo istotny w przypadku tego rodzaju paliwa. Pellet ma zdolność asymilacji wilgoci. Dlatego też forma magazynowania ma tak wielkie znaczenie. Zakup pelletu luzem oznacza oczywiście niższą cenę, ale i brak gwarancji najwyższej jakości opału. Zdecydowanie lepszym zakupem jest pellet workowany - pod warunkiem że jest to szczelne i hermetyczne zamknięcie. Jest to też rozwiązanie lepsze z uwagi na wygodę.

Można się spotkać z następującą klasyfikacją palletu: • A1 – najwyższa klasa palletu, przeznaczona do kotłów domowych, a także kominków • A2 – produkt z nieco większą zawartością popiołu, polecany w przypadku większych kotłów • B – materiał opałowy przeznaczony do zastosowania w przemyśle. Klasy te spełniają normę EN-14961-2, która określa jaką powinien mieć materiał opałowy grubość oraz zawartość wody. Towar zgodny z tą normą posiada certyfikat o nazwie ENPLUS. Produkt taki nie ma w składzie żadnych substancji szkodliwych. Dodatkowo kupując go mamy gwarancję efektywnego spalania oraz niewielkiej ilości popiołu. Brak certyfikatu oznacza niższą cenę, ale i brak gwarancji jakości.

Pellet drzewny

Ekogroszek

Miał

Rozwiązanie ekologiczne
Wygoda użytkowania
Niska cena materiału grzewczego
Dla budynków słabo ocieplonych

Zalety:

jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych

naturalne składniki opału

niska emisja spalin

niewielka ilość popiołu, który można stosować jako naturalny nawóz

możliwość ogrzewania bezobsługowego

Wady:

spala się tylko w kotłach do niego przeznaczonych

wysokie ceny pieców

wysoka cena samego paliwa

Ogrzewanie pelletem to dobre rozwiązanie przyszłościowe z uwagi na problemy ze smogiem oraz emisję dwutlenku węgla. Polska musi intensywnie szukać rozwiązań tych problemów, a jednym z nich może być nieszkodliwy dla środowiska pellet. Ceny za kocioł na pellet oraz za samo paliwo mogą spaść wraz coraz większą dostępnością i popularnością pelletu.

Średnia ocena: 5.00