Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie sprzedawców
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Ekogroszek

To handlowe określenie paliwa stałego, który powstaje z węgla kamiennego albo brunatnego. W procesie produkcji jest kruszony, a następnie przesiewany przez sita, w wyniku czego otrzymywane są ziarna o frakcji 5-25 mm. W trakcie kruszenia ma miejsce płukanie, co ma na celu eliminację miału. Produkt powstaje z wysokokalorycznego węgla charakteryzującego się niską zdolnością do spiekania, czyli sklejania się brył węgla. Istotnym parametrem tego produktu jest niska zawartość siarki oraz właściwa temperatura mięknienia oraz spiekania popiołu. Stosuje się go w kotłach retortowych. Tego rodzaju piece mają bezrusztowe paleniska i spalają tylko taką ilość paliwa, która jest potrzebna do utrzymania preferowanej temperatury.

Dlaczego ekogroszek?

  • Opał ekologiczny
  • Wysoka kaloryczność
  • Niska zawartość popiołu
  • Niska zawartość siarki
  • Niewielka spiekalność
  • Niewielka wilgotność

Jaki ekogroszek wybrać?

Kupując ekogroszek trzeba pamiętać, że nie zawsze sama nazwa oznacza, że mamy do czynienia z produktem spełniającym standardy eko-węgla. Parametry materiału opałowego warto sprawdzić szczególnie w przypadku taniego ekogroszku. Wyższa cena produktu jest związana w wysoką wartością opałową. Co istotne, nie należy skreślać tzw. ekogroszku light, który cechuje się kalorycznością na poziomie 20-22 MJ/kg. Specjaliści podkreślają, że dobry ekogroszek (czyt. lepsze spalanie) nie we wszystkich przypadkach oznacza wysokokaloryczność. Wiele zależy od temperatury panującej na zewnątrz – na cieplejsze dni zaleca się mniej kaloryczny ekogroszek, a na mrozy wysokokaloryczny.

Na co zwrócić uwagę kupując ekogroszek?

  1. 1. Wartość opałowa
    Wartość opałowa dobrej jakości ekogroszku powinna wynosić 23-25 MJ/kg i więcej. Przy czym większa kaloryczność produktu oznacza większą skłonność do spiekania.
  2. Granulacja, czyli inaczej uziarnienie w przypadku ekogroszku powinno być w przedziale 10-25 mm. Wymiary te są dostosowane do kotłów z podajnikiem. Przy zakupie ekogroszku warto zwracać uwagę na granulację, bowiem nieuczciwe składy opału mieszają go np. z gorszej jakości miałem.
  3. Ten parametr ocenia zdolność ekogroszku do tworzenia tzw. spieku koksowego. Jest oznaczany literą R i powinien mieć wartość poniżej 10.
  4. Aby pozbyć się zanieczyszczeń jest płukany. Pomimo osuszania produkt nie jest jednak całkowicie suchy. Maksymalna wilgotność powinna jednak wynosić 15%.
  5. Zawartość siarki w ekogroszku nie powinna przekraczać 1%.
  6. Zawartość popiołu powinna się mieścić w graniach 6-10%.
  7. Jest tańszy, ale traci swoje właściwości, dodatkowo może być zanieczyszczony.
  8. Produkt workowany jest wybierany nie tylko ze względu na wygodę, ale i gwarancję utrzymania parametrów jakościowych.
  9. Jest to forma opakowania tańsza od worków. Produkt jednak posiada niektóre wady towaru sprzedawanego luzem.

Ekogroszek

Węgiel kamienny

Miał

Rozwiązanie ekologiczne
Wygoda użytkowania
Niska cena materiału grzewczego
Dla budynków słabo ocieplonych

Do największych wad ogrzewania ekogroszkiem należą niemałe początkowe koszty związane z kupnem odpowiedniego kotła – retortowego. Cena ekogroszku także nie jest niska szczególnie w okresie grzewczym, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie w okresie czerwiec-wrzesień, kiedy cena za tonę jest o nawet kilkadziesiąt procent niższa. Natomiast zaletą jest wygoda – wystarczy raz, dwa razy na tydzień uzupełnić zbiornik ekogroszkiem. Bardzo mała ilość popiołu sprawia, że czyszczenie pieca nie musi się odbywać codziennie. Najważniejszą zaletą tego rodzaju opału są względy ekologiczne – emituje niewielką ilość zanieczyszczeń

Zalety:

Ekologiczny

Wygoda użytkowania – kocioł z podajnikiem

Wydajne źródło ciepła

Dobre rozwiązanie nawet dla słabo ocieplonych domów

Mała ilość popiołu

Bardzo dobry stosunek ceny do jakości

Wady:

konieczność posiadania kotła retortowego

stosunkowo wysoka cena

Średnia ocena: 5.00