Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie sprzedawców
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Drewno opałowe i kominkowe

To jedno z najbardziej popularnych paliw, które stosujemy do ogrzewania naszych gospodarstw domowych. Jest to surowiec odnawialny, cechuje się małą zawartością popiołu i niską ceną. Do drewna polecane są kotły spalania dolnego. Ich sprawność jest sporo wyższa niż w przypadku kotłów spalania górnego – z identycznej ilości drewna są w stanie uzyskać więcej ciepła. Coraz chętniej, nie tylko ze względów dekoracyjnych, jako instalację grzewczą wybieramy kominek z płaszczem wodnym.

Dlaczego drewno opałowe i kominkowe?

  • Bardzo atrakcyjna cena
  • Surowiec odnawialny
  • Mała zawartość popiołu

Na co zwrócić uwagę kupując drewno opałowe i kominkowe?

  1. 1. Gatunek drewna
    Najbardziej polecane jest drewno zawierające małe ilości żywicy, czyli z drzew liściastych. Takie drewno opałowe równomiernie się pali oraz nie tworzy zbyt dużej ilości dymu. Do pieców czy kominków nie jest zalecane z kolei drewno z drzew iglastych, które cechuje się dużą zawartością żywicy. Na opał najlepiej wybrać dające więcej ciepła w trakcie spalania drewno twarde, czyli grab, buk czy dąb. Takie drewno spala się wolniej, dzięki czemu nie trzeba często go dokładać do pieca czy kominka. Mniejszą wartość opałową ma drewno miękkie takie jak topola czy lipa.
  2. To najważniejszy parametr jakim warto się kierować kupując drewno na opał. Jeśli drzewo jest świeżo ścięte to zawiera nawet 80% wody. Spore znaczenie ma to, kiedy drzewo zostało ścięte. Najbardziej optymalną porą jest zima – wówczas drzewa zawierają mniejsze ilości wilgoci. Drewno o sporej wilgotności źle się pali, a na dodatek mocno się dymi i ma słabszą kaloryczność. Kupując mokre drewno trzeba pamiętać o jego sezonowaniu, czyli pozostawieniu do przeschnięcia (na 12-24 miesiące). Idealna wilgotność drewna opałowego i kominkowego wynosi 15-20%.
  3. Jeśli procentowy udział kory jest duży to wartość opałowa drewna mocno spada. Drewno cechujące się mniejszą zawartością kory ma nawet trzykrotnie wyższą kaloryczność.

Drewno opałowe i kominkowe

Ekogroszek

Pellet drzewny

Rozwiązanie ekologiczne
Wygoda użytkowania
Niska cena materiału grzewczego
Dla budynków słabo ocieplonych

Zalety:

tani sposób na ogrzewanie domu

paliwo odnawialne

opał ekologiczny

łatwa dostępność

Wady:

konieczność częstego dokładania drewna

mniejsza wartość opałowa

Średnia ocena: 5.00