pellet czy ekogroszek

Pellet czy ekogroszek? Sprawdź, co wybrać!

Autor: 12 July 2018

Pellet i ekogroszek to jedne z najpopularniejszych materiałów opałowych. Wybór pomiędzy nimi nie należy do najłatwiejszych – są w podobnej cenie i są określane jako rozwiązania ekologiczne. Sprawdźmy, który bardziej nadaje się do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Ekologia

Pod tym względem zdecydowanie wygrywa pellet, który jest w 100% produktem naturalnym. Wykazano, że podczas jego spalania powstaje taka sama ilość dwutlenku węgla, jaką drzewo chłonie, gdy rośnie. Z kolei podczas spalania ekogroszku emisja dwutlenku węgla jest znacznie wyższa, choć i tak w porównaniu do innych materiałów opałowych jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Za pelletem przemawia również mniejsza zawartość popiołu – zaledwie 0,3%. Dodatkowo można go użyć jako naturalny nawóz. Natomiast dobrej jakości ekogroszek charakteryzuje się zawartością popiołu na poziomie 6-10%.

Czystość i wygoda

Utrzymanie w czystości pomieszczenia, gdzie znajduje się piec opalany pochodnymi węgla, więc i także ekogroszkiem, jest niemalże niemożliwe. Węglowy pył osadza się na podłodze i ścianach kotłowni podczas uzupełniania podajnika. Większa ilość popiołu jaka powstaje w trakcie palenia ekogroszku powoduje, że konieczność czyszczenia pieca na ekogroszek jest w porównaniu do pelletu dużo częstsza. Załadunek pelletu po pierwsze jest wykonywany sporo rzadziej, a po drugie kurz drzewny nie powoduje takich zabrudzeń jak pył węglowy. Na dodatek mniejsza ilość popiołu sprawia, że kocioł na pellet czyści się raz na kilka tygodni.

Magazynowanie

W przypadku ekogroszku nie obowiązują żadne normy odnośnie jego magazynowania. Może być przechowywany luzem pod gołym niebem, co może spowodować obniżenie jego wartości opałowej. Lepsze parametry jakościowe ma ekogroszek pakowany w worki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pelletu. Tutaj jest obowiązek przechowywania produktu w szczelnych workach. Pellet na każdym etapie, czyli od produkcji do dystrybucji, musi być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Istotne są także warunki przechowywania po jego zakupie. Zaleca się, aby pellet składować po pierwsze w oryginalnym opakowaniu, a po drugie w pomieszczeniach suchych i zadaszonych – choć wilgotność pomieszczenia nie wpływa na żywotność paliwa, to istnieje ryzyko że w przypadku pęknięcia worka paliwo będzie chłonąć wilgoć. Składowanie ekogroszku powinno się odbywać na podobnych warunkach. Przechowywanie paliwa w workach daje gwarancję, że nie wywietrzeje, co mogłoby spowodować obniżenie parametrów jakościowych.

Cena i wartość opałowa

Jeszcze kilka lat temu w „erze taniego węgla” ekogroszek wygrywał z pelletem. Obecnie cena ekogroszku i pelletu jest bardzo zbliżona – różnica mieści się w przedziale 50-100 zł na tonie. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy wartość opałową to tutaj zdecydowanym zwycięzcą jest ekogroszek – 24-26 MJ/kg. Kaloryczność pelletu to zazwyczaj 18-20 MJ/kg.

Kocioł na pellet i ekogroszek

Dobrym rozwiązaniem jest zakup kotła, który jest przeznaczony zarówno do pelletu, jak i ekogroszku. Dzięki temu nie będziemy uzależnieni od dostępności paliwa, czy ewentualnych wahań cen. Ponadto, jest możliwość dostosowania sposobu ogrzewania do warunków pogodowych – palenie pelletem w przypadku ciepłych dni, a bardziej kalorycznym ekogroszkiem w czasie mrozów.

Pellet vs ekogroszek
Pellet

Ekogroszek

Rozwiązanie ekologiczne

Czystość przechowywania

x

Wysoka kaloryczność

x

Wygoda użytkowania

porownajopal.energiadirect.pl - Agnieszka Książek - redaktor

Agnieszka Książek

Redaktor

Średnia ocena: 4.33

Czytaj także

PorownajOpal - Jaki wybrać piec na ekogroszek?

Jaki wybrać piec na ekogroszek?

Od wybrania odpowiedniego pieca zależy czy nasz dom będzie efektywnie ogrzewany i ile wydamy na opał w sezonie grzewczym. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę kupując piec na ekogroszek!

Autor: Agnieszka Książek
PorownajOpal - Tauron ekogroszek – opinie, cena, jakość. Sprawdź, czy warto kupić!

Tauron ekogroszek – opinie, cena, jakość. Sprawdź, czy warto kupić!

Ekogroszek Tauron to ekologiczne paliwo, które pochodzi wyłącznie z kopalń należących do Grupy Tauron. Sprawdź Tauron ekogroszek opinie zanim dokonasz zakupu!

Autor: Agnieszka Książek