piec na ekogroszek

Jaki wybrać piec na ekogroszek?

Autor: 04 July 2018

Ekogroszek z uwagi na wydajność, cenę oraz wygodę użytkowania jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych w Polsce. Jednak, aby uzyskać najlepszą efektywność spalania niezbędny jest odpowiedni kocioł. Na co zwrócić uwagę wybierając taki piec?

Ekogroszek – wydajny i ekologiczny

Popularność tego granulatu węglowego w ostatnich latach mocno wzrosła. Jest niedrogi, ekologiczny i komfortowy w użytkowaniu. Dobrej jakości ekogroszek spełnia rygorystyczne normy ochrony powietrza, cechuje się bardzo niską zawartością siarki oraz popiołu. Jest wygodny w użytkowaniu – możliwość automatyzacji procesu dozowania paliwa, wystarczy raz na jakiś czas uzupełniać zasobnik. Ten materiał opałowy można kupić w formie workowanej lub luzem. Pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza nie tylko z uwagi na wygodę, ale i gwarancję jakości – zachowuje swoje parametry kaloryczne. Oczywiście komfort w obsłudze zależy w dużym stopniu od wybranego pieca.

Na co zwrócić uwagę kupując kocioł na ekogroszek?

Wybierając kocioł na ekogroszek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Podajnik

Piece na ekogroszek z podajnikiem niemal całkowicie wypierają z rynku tzw. piece zasypowe, które wymagają od użytkownika stałego nadzoru. Kocioł z podajnikiem oszczędza czas i energię. Dobrej jakości piec wymaga załadunku maksymalnie raz na tydzień. Dostępnych jest kilka rodzajów podajników, które różnią się wydajnością oraz sposobem załadunku paliwa. Największą popularnością cieszy się podajnik ślimakowy.

  • Sterownik

To ważne urządzenie, bowiem odpowiada za sterowanie pracą pieca. Do wyboru jest sterownik automatyczny lub dwustanowy. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę nasze doświadczenia i umiejętności w obsłudze kotła oraz funkcje jakie urządzenie posiada m.in. sterowanie podmuchem, czy temperaturą.

  • Moc

Należy ją dostosować nie tylko do metrażu budynku, ale i także wykonanej izolacji. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło mają domy budowane zgodnie z normami nowego budownictwa oraz po przeprowadzonej termomodernizacji.

  • Sposób spalania

W sprzedaży są dostępne kotły na ekogroszek górnego i dolnego spalania. Tańsza jest pierwsza opcja. Konstrukcja takiego pieca jest dużo prostsza, a spalanie odbywa się na ruszcie. Ten rodzaj kotła jednak kopci i można mieć zastrzeżenia co do jego wydajności. Lepszym, ale i droższym rozwiązaniem jest kocioł dolnego spalania. Tutaj paliwo jest spalane nad rusztem, co powoduje jego „czystszą pracę” i lepszą wydajność.

  • Rodzaj palnika

Rodzaj palnika określa, jakim rodzajem opału oprócz ekogroszku można palić w piecu. Kocioł przeznaczony tylko na ekogroszek posiada tzw. retortę fajkową. Z kolei piec z palnikiem żeliwnym czy rynnowym umożliwia palenie także miałem węglowym czy drewnem.

  • Sprawność cieplna i zakres temperatury

Dobrej jakości kocioł na ekogroszek powiem mieć sprawność na poziomie ok. 80%, a zakres temperatury pracy powinien wynosić między 50 a 100 stopni Celsjusza.

  • Dodatkowe opcje i wyposażenie

Warto, aby zakupiony piec miał możliwość przestawienia jego pracy na podgrzewanie tylko wody. Jest to przydatna opcja w okresie poza sezonem grzewczym. Producenci kotłów oferują takie dodatkowe wyposażenie jak: termometr, szuflada na popiół, czy szczotka do czyszczenia.

Ile kosztuje kocioł na ekogroszek?

Wszystko zależy od producenta kotła oraz jego wydajności. Ceny pieca o mocy do 10 kW zaczynają się już od około 1500 zł. Wydajniejsze urządzenia kosztują około 2000-4000 zł, a tzw. wielkogabarytowe około 5000-6000 zł.

porownajopal.energiadirect.pl - Agnieszka Książek - redaktor

Agnieszka Książek

Redaktor

Średnia ocena: 3.00

Czytaj także

PorownajOpal - Pellet czy ekogroszek? Sprawdź, co wybrać!

Pellet czy ekogroszek? Sprawdź, co wybrać!

Pellet i ekogroszek to jedne z najpopularniejszych materiałów opałowych. Wybór pomiędzy nimi nie należy do łatwych. Sprawdź, co wybrać pellet czy ekogroszek!

Autor: Agnieszka Książek
PorownajOpal - Tauron ekogroszek – opinie, cena, jakość. Sprawdź, czy warto kupić!

Tauron ekogroszek – opinie, cena, jakość. Sprawdź, czy warto kupić!

Ekogroszek Tauron to ekologiczne paliwo, które pochodzi wyłącznie z kopalń należących do Grupy Tauron. Sprawdź Tauron ekogroszek opinie zanim dokonasz zakupu!

Autor: Agnieszka Książek