Zapytaj o ofertę cenową!

1. wypełniasz formularz
2. oddzwaniamy
3. dopasowujemy do ciebie sprzedawców
4. otrzymujesz wiele ofert od sprzedawców

Olej opałowy

Ogrzewanie olejem opałowym to tańsza alternatywa dla ogrzewania domu gazem czy energią elektryczną. Mimo tego nie jest to popularne rozwiązanie z uwagi na spore koszty instalacji, które jednak szybko się zwracają. Zaletą tego rodzaju systemu grzewczego jest bezobsługowość. Olej opałowy to produkt powstający w trakcie rafinacji ropy naftowej, jest barwiony na kolor czerwony, co umożliwia łatwe jego odróżnienie od oleju napędowego. W kotłach do użytku domowego stosuje się lekki olej opałowy, który posiadając odpowiednie właściwości nie powoduje jakichkolwiek zanieczyszczeń kotła. Warto pamiętać, że zły dobór oleju (średni czy ciężki) albo jego mieszkanka może spowodować uszkodzenie urządzenia grzewczego. Dlatego warto dokonać zakupu u sprawdzonego sprzedawcy.

Dlaczego olej opałowy?

 • Wygodna obsługa
 • Rozwiązanie ekologiczne
 • Automatyczne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach
 • Brak konieczności czyszczenia kotła
 1. 1. Gęstość
  Przed zakupem warto sprawdzić gęstość oleju opałowego. W temperaturze 15 stopni Celsjusza dobrej jakości lekki olej opałowy powinien mieć gęstość na poziomie ok. 0,83 g/cm3.
 2. Powinna wynosić pomiędzy 56 a 60 stopni Celsjusza.
 3. Zawartość wody, czyli inaczej wilgotność nie powinna być wyższa niż 0,01%.
 4. Dobrej jakości olej opałowy powinien charakteryzować się zawartością siarki na poziomie 0,07% m/m.
 5. Paliwo jest wydajne jeśli jego kaloryczność jest na poziomie 40-43 MJ/kg, czyli w przybliżeniu 35-40 MJ/. W ciągu jednej godziny z jednego litra oleju w przeliczeniu na ilość energii uzyskanej energii wartość opałowa wynosi 10 kWh/l.

Powyższe parametry warto sprawdzić przed zakupem, dzięki temu nie tylko można uniknąć przepłacenia ale i usterek instalacji grzewczej. Zbyt duża gęstość może spowodować tworzenie się osadów, co z kolei przekłada się na gorsze spalanie i znacznie szybszą wymianę kotła czy innych elementów całej instalacji. Z kolei odpowiednia temperatura zapłonu daje gwarancje, że żadna nieszczelność nie spowoduje eksplozji.

Olej opałowy

Ekogroszek

Drewno opałowe i kominkowe

Rozwiązanie ekologiczne
Wygoda użytkowania
Niska cena materiału grzewczego
Dla budynków słabo ocieplonych

Zalety:

Bezobsługowość

Brak konieczności czyszczenia kotła

Możliwość sterowania temperaturą w budynku

Paliwo ekologiczne

Łatwa dostępność paliwa

Wady:

Wysokie koszty instalacji

Zmienność cen oleju opałowego

Konieczne specjalne miejsce na zbiornik z olejem

Średnia ocena: 5.00